На конференциjи су учествовали истраживачи и предавачи из области политичких и друштвених наука из Србиjе и ширег региона, укључуjући и представнике и чланове удружења за политичке науке (Словениjа, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македониjа, Бугарска, Грчка, Мађарска и Турска), као и поjедини аутори из Западне Европе (Велика Британиjа, Немачка, Данска и Шведска), Источне Европе (Пољска и Русиjа) и Северне Америке. Укупан броj излагача и модератора jе 66 (43 домаћих и 23 иностраних).
Драган Симић, декан Факултета политичких наука, отворио jе скуп и поздравио jе учеснике и пожелевши им добродошлицу. Традиционално су поред декана, скуп отворили и Милан Подунавац, испред Балканског удружења за политичке науке, и Небоjша Владисављевић, председник УПНС, коjи се захвалио присутнима из земље и иностранства на учешћу на Сабору, као и спонзорима на вишегодишњоj подршци активностима Удружења.
Програм конференциjе jе организован паралелно на српском и енглеском jезику. Укупно jе организовано 15 панела, 9 на српском и 6 на енглеском jезику, и два округла стола, jедан на енглеском и други на српском jезику. Сабор политиколога одржан jе 23. и 24. септембра 2017. године на Факултету политичких наука у Београду.
Панели:
- Слабости либералног схватања демократиjе
- Институциjе, ауторитаризам и демократиjа
- External influences and internal responses in new and old democracies
- Obstacles to horizontal accountability in new democracies
- Утицаj верских и националних идентитета и институциjа на демократизациjу
- Алтернативне артикулациjе демократиjе
- Неконвенционални отпори ауторитаризму
- Међународни контекст и демократиjа
- Electoral research in the Balkans – Political processes and attitudes
- Contentious politics in democratisation
- Криза социjалне државе
- Популизам и демократиjа
- The key motivations underlying Vote Choice: Cross-national insights from
- The Comparative Study of Electoral Systems (CSES) project
- Popular resistance and its limits
- Узроци ауторитарних тенденциjа у Србиjи
- Одржана су и два округла стола: округли сто Балканског удружења за политичке науке и округли сто поводом обележавања 30 година од издавања књиге “Обнова утопиjских енергиjа” коjу jе уредио Вукашин Павловић.
- The Balkan Political Science Association (BPSA) Round Table: Statocracy or Democracy: The Balkan Perspective
- Округли сто: „Обнова утопиjских енергиjа“ – три децениjе после
Ђорђе Павићевић jе наjавио Сабор политиколога и расправу о недемократским трендовима на телевизиjи Н1 заjедно са Тончиjем Курсаром са Факултета политичких знаности из Загреба (“Популизам надире, улице постале место политичке борбе”, http://rs.n1info.com/a330190/Vesti/Vesti/Pavicevic-i-Kursar-o-populizmu.html). Снимак емисиjе “Павићевић и Курсар о аутократиjи и популизму”: https://www.youtube.com/watch?v=TbiKJsiz4AY).
Организациони одбор Сабора политиколога: Милада Вахудова (University of North Carolina, Chappell Hill), Ана Крастева (Нови бугарски универзитет, Софиjа), Цирила Топлак (Факултет за друштвене науке, Љубљана), Деjан Jовић (Факултет политичких знаности, Загреб), Асим Муjкић (Факултет политичких наука, Сараjево), Кеићи Кубо (Waseda University, Токио), Миодраг Jовановић (Правни факултет, Београд), Радмила Накарада, Сњежана Миливоjевић, Jован Теокаревић, Ђорђе Павићевић и Душан Спасоjевић (Факултет политичких наука, Београд).